Zrodzone z atomu

Poniżej publikujemy przekład na język polski artykuł opublikowany na łamach amerykańskiego miesięcznika „Soviet Life” w lutym 1986 roku, niespełna dwa miesiące przed wypadkiem w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej poruszającego temat rozwijającego się przemysłu energetycznego w Ukraińskiej SRR. Wśród osób wypowiadających na jego łamach był ówczesny Minister Energetyki i Elektryfikacji Ukraińskiej SRR - Witalij Sklarow, Przewodniczący Miejskiego Komitetu Wykonawczego Prypeci - Władimir Wołoszko oraz naczelny inżynier elektrowni Nikołaj Fomin.

Z archiwum Ludmyły Metelowej

Unikatowa i imponująca kolekcja kilkunastu zdjęć pochodzących najprawdopodobniej z połowy 1976 roku z terenu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej oraz miasta Prypeć z prywatnego archiwum byłego mieszkańca Prypeci - Ludmyły Metelowej.

Piłka nożna w Prypeci

26 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy 31. rocznicę jednej z największych katastrof w historii energetyki jądrowej. Tragedia, która rozegrała się 13 kilometrów od miejscowości Czarnobyl, stała się przedmiotem licznych publikacji, więc oszczędzę Ci powielania ich w poniższym tekście. Nie przeczytasz tu o bohaterstwie „likwidatorów”, czy dramacie ewakuowanego miasta. To wszystko zostało już omówione. Tym razem chciałbym, żebyś spojrzał na Prypeć nie tylko przez pryzmat katastrofy jądrowej ale od jej ludzkiej strony. Oto historia o tym, jak rodziła się i umierała piłka nożna w mieście energetyków - Prypeci.

Wirtualna wycieczka po Prypeci

Wirtualna wycieczka po Prypeci

Zanim podejmą państwo decyzję — czy wybrać się może do "Strefy Wykluczenia", czy też nie — proponuję uruchomić wyobraźnię i wybrać się wpierw na wirtualną wycieczkę po Prypeci. To nic nie kosztuje, oprócz kilkunastu minut spędzonych nad lekturą tego przewodnika. Mam nadzieję że wpłynie to korzystnie na waszą decyzję.