Mapa Prypeci

Widok mapy miasta

W październiku 2014 ukazała się nakładem wydawnictwa Sebastiana Marciaka papierowa mapa Prypeci w języku polskim w skali 1:4000. Oprócz samego planu Prypeci mapa zawiera dodatkowo plan miasteczka wojskowego Czarnobyl-2 wraz z kompleksem Duga.

Na mapie uwzględniono ponad 190 obiektów, wraz z oznaczeniem ich przeznaczenia, pełnionej funkcji oraz liczby kondygnacji. Na uwagę zasługuje fakt że autor starał się w sposób jak najdokładniejszy opisać lokacje i budynki. Niestety, autor nie pokusił się opisać wszystkich obiektów na terenie miasta, być może spowodowane jest to tym żeby nie "zaśmiecać" mapy zbędnymi opisami obiektów (jak na przykład bloki mieszkalne) i oznaczyć tylko te budynki które są najbardziej istotne i znaczące.

Ponadto osoby wybierające się na wycieczkę po Prypeci mają możliwość zakupić elektronicznej wersji mapy miasta. Mapa ta została wydana jako aplikacja dla urządzeń iOS i jest dostępna w App Store. Dzięki obsłudze GPS pomoże ona dokładnie zlokalizować położenie użytkownika w tym niezbyt przyjaznym dla wędrówek mieście. Dodatkowo wbudowana obsługa kompasu wskaże kierunek poruszania się czy spoglądania. Z takim narzędziem o wiele łatwiej będzie dotrzeć do ciekawych miejsc na terenie Prypeci, jak również wrócić w umówione wcześniej miejsce

Źródło: marciniak.plŹródło: marciak.pl

Cena mapy w wersji papierowej wynosi 50 zł wraz z kosztami wysyłki, niestety aby zaopatrzyć się w aplikację na urządzenie mobile trzeba dodatkowo ponieść koszt w wysokości 13.99 € ~ ok. 59 zł. Niestety autor jak na razie nie planuje wersji dedykowanej na urządzenia mobilne z systemem android. Pozostaje nam tylko czekać i mieć nadzieję że taka wersja powstanie, gdyż zdecydowana większość urządzeń mobilnych w polsce działa pod kontrolą tego systemu.

Źródło: marcinaik.plŹródło: marciak.pl

Z uwagi na to, że w Prypeci nie ma stabilnego dostępu do bezprzewodowego Internetu, dostęp do innych rozwiązań – jak Mapy Google czy Mapy Yandex – jest mocno ograniczony. Aplikacja „Prypeć” zapewnia dokładne i rzetelne mapy obszaru Prypeci i najbliższego otoczenia bez konieczności łączenia się z Internetem czyli jednym słowem działa off-line.

Screeny z rosyjskiej wersji językowej aplikacji:

Zamówienia na mapy można składać na stronie autora.

Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Twój komentarz przed opublikowaniem musi zostać zaakceptowany przez moderatora.

Biorą udział w konwersacji

 • Gość - Siknes

  Wreszcie mapa Prypeci po polsku! Czekałem, czekałem i się doczekałem... Szkoda tylko że taka droga, no ale autor się napracował więc nie można mu skąpić pieniędzy! Jeszcze raz, świetna inicjatywa! ;)

  Komentarz ostatnio edytowany około 4 lat(a) temu przez Artur „Bagration” Plata
 • Drobne sprostowanie od autora:
  Liczba 190 obiektów dotyczy tylko ich opisów w części tekstowej mapy. W części kartograficznej jest ich znacznie więcej. Liczba kondygnacji jest zaznaczona na każdym budynku wyższym niż 1-kondygnacyjny. Nie bardzo rozumiem zarzut, że nie pokusiłem się o opisanie wszystkich obiektów miasta. Według mnie są opisane prawie wszystkie z nielicznymi wyjątkami. Jeśli czegoś brak to proszę o konkretny przykład, chętnie podyskutuję. Bloki mieszkalne są opisane wszystkie a pozostałe budynki są opisane nie tylko te najbardziej istotne ale i te bardzo mało istotne. Być może nie bardzo rozumiem definicji opisu użytej przez recenzenta i stąd moje niezrozumienie.

  Pozdrawiam i życzę miłego użytkowania mapy a chętnych zapraszam do dyskusji np. na temat tego czego na mapie zabrakło.

  Komentarz ostatnio edytowany około 4 lat(a) temu przez Artur „Bagration” Plata
 • Apple ma swój własny przelicznik USD-EUR :D
  Ja nie mam na to wpływu.

 • Gość - Arek89

  W odpowiedzi na: Sebastian Marciak

  Czy na stan obecny jest możliwość przetestowania aplikacji.? Chodzi mi o wersję aplikacji "trail"

 • Niestety nie ma takiej możliwości. Aplikacja była dostępna za darmo 22 października i więcej już takich akcji promocyjnych nie będzie.

 • Gość - Janek

  W odpowiedzi na: Sebastian Marciak

  Witam,
  Czy można gdzieś zobaczyć jak mapa wygląda "na żywo" (wersja papierowa)? Czy jest to tylko mapa samej Prypeci, czy też objęła ona elektrownie oraz miasteczko Czarnobyl?

  Pozdrawiam,
  Jan

 • Można zobaczyć w Warszawie po wcześniejszym umówieniu się. Mapa zawiera plan miasta Prypeci i miasteczka wojskowego Czarnobyl-2 wraz z kompleksem Duga. Samej elektrowni nie obejmuje. Aby się umówić można napisać na adres wydawnictwo(małpa)marciak.pl

 • Gość - Bartek

  Wiadomo czy zostanie wydana kiedyś wersja na Windows Phone? Byłem w tym roku w Zonie, ale wracam tam w przyszłym i przydałaby się taka mapka :) Dla zainteresowanych - galeria zdjęć z Czarnobyla http://fotokomorka.com/czarnobyl/ w którym byłem w październiku 2015.