Mapa Prypeci

Widok mapy miasta

W październiku 2014 ukazała się nakładem wydawnictwa Sebastiana Marciaka papierowa mapa Prypeci w języku polskim w skali 1:4000. Oprócz samego planu Prypeci mapa zawiera dodatkowo plan miasteczka wojskowego Czarnobyl-2 wraz z kompleksem Duga.

Na mapie uwzględniono ponad 190 obiektów, wraz z oznaczeniem ich przeznaczenia, pełnionej funkcji oraz liczby kondygnacji. Na uwagę zasługuje fakt że autor starał się w sposób jak najdokładniejszy opisać lokacje i budynki. Niestety, autor nie pokusił się opisać wszystkich obiektów na terenie miasta, być może spowodowane jest to tym żeby nie "zaśmiecać" mapy zbędnymi opisami obiektów (jak na przykład bloki mieszkalne) i oznaczyć tylko te budynki które są najbardziej istotne i znaczące.

Ponadto osoby wybierające się na wycieczkę po Prypeci mają możliwość zakupić elektronicznej wersji mapy miasta. Mapa ta została wydana jako aplikacja dla urządzeń iOS i jest dostępna w App Store. Dzięki obsłudze GPS pomoże ona dokładnie zlokalizować położenie użytkownika w tym niezbyt przyjaznym dla wędrówek mieście. Dodatkowo wbudowana obsługa kompasu wskaże kierunek poruszania się czy spoglądania. Z takim narzędziem o wiele łatwiej będzie dotrzeć do ciekawych miejsc na terenie Prypeci, jak również wrócić w umówione wcześniej miejsce

Źródło: marciniak.plŹródło: marciak.pl

Cena mapy w wersji papierowej wynosi 50 zł wraz z kosztami wysyłki, niestety aby zaopatrzyć się w aplikację na urządzenie mobile trzeba dodatkowo ponieść koszt w wysokości 13.99 € ~ ok. 59 zł. Niestety autor jak na razie nie planuje wersji dedykowanej na urządzenia mobilne z systemem android. Pozostaje nam tylko czekać i mieć nadzieję że taka wersja powstanie, gdyż zdecydowana większość urządzeń mobilnych w polsce działa pod kontrolą tego systemu.

Źródło: marcinaik.plŹródło: marciak.pl

Z uwagi na to, że w Prypeci nie ma stabilnego dostępu do bezprzewodowego Internetu, dostęp do innych rozwiązań – jak Mapy Google czy Mapy Yandex – jest mocno ograniczony. Aplikacja „Prypeć” zapewnia dokładne i rzetelne mapy obszaru Prypeci i najbliższego otoczenia bez konieczności łączenia się z Internetem czyli jednym słowem działa off-line.

Screeny z rosyjskiej wersji językowej aplikacji:

Zamówienia na mapy można składać na stronie autora.