Czarnobyl odc.4 – analiza miniserialu

W przedostatnim odcinku miniserialu poruszono temat akcji likwidacyjnej, koncentrując się na okresie sierpień-wrzesień.  Pokazano tu w szczególności prace przy oczyszczaniu dachu reaktora bloku energetycznego nr IV oraz akcję odstrzału zwierząt.

Czarnobyl odc.2 – analiza miniserialu

Drugi odcinek opowiada o sytuacji począwszy od ranka 26 kwietnia po początek maja. Poniżej przyjrzymy się czy twórcom rzeczywiście udało się dobrze odwzorować akcję gaszenia płonącego grafitu, ewakuację miasta, kim była Uliana Chomiuk oraz jaki los spotkał trzech ochotników którzy zgłosili się aby otworzyć zawory śluzy.

Czarnobyl odc.1 – analiza miniserialu

Kilka dni temu miał premierę długo zapowiadany miniserial fabularny opowiadający o katastrofie czarnobylskiej zrealizowany przez HBO wraz z telewizją Sky o którym już dwa lata temu wspominaliśmy. Według zapewnień twórców miał on w jak największym stopniu opierać się na rzeczywistych wydarzeniach oraz bohaterach. Poniżej przyjrzymy się czy rzeczywiście się to udało.

Jak Activision łamie prawa autorskie

Pewnie większość z was słyszała czy nawet grała w kultową dziś produkcję Call of Duty 4: Modern Warfare wydaną w 2007 roku przez amerykańską firmę Activision. Jednym z dostępnych poziomów była misja zatytułowana "All Ghillied Up" ("Wszyscy w kamuflażu") gdzie gracz wciela się w jednego z głównych bohaterów (ówczesnego porucznika Johna Price'a) który wraz z drugim bohaterem tworzy drużynę snajperską SAS. Zostaje ona wysłana do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia w celu zlikwidowania jednego z antagonistów - Imrana Zachajewa który w tym czasie ma dokonać transakcji zakupu materiałów rozszczepialnych pochodzących z Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej aby przy ich pomocy zbudować brudną bombę.