Chernobyling Festival 2017

W dniach od 30 sierpnia do 1 września w Sławutyczu oraz w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia odbędzie się pierwsza edycja festiwalu „Chernobyling”. Jak informują jego organizatorzy celem wydarzenia jest złączenie ludzi, którzy kochają Czarnobyl, Prypeć i Zonę samą w sobie i pragną odkryć ją na nowo.

5675676 8c2ad

Festiwal potrwa trzy dni (środa, czwartek piątek) podczas których na uczestników czeka wiele atrakcji  m. in. koncerty, konkursy, warsztaty, spotkania z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmowe, a także gry i zabawy na terenie Zony. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Leonid Petrow, naczelny inżynier konserwacji systemu Duga, Alexander Esaulow, były wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego miasta Prypeć, Jurij Fomiczew, obecny mer miasta Sławutycz oraz Igor Chyżewski z Czarnobylskiego Centrum Radiologicznego "Ekocentr". Gośćmi specjalnymi festiwalu będą Iwan Semeniuk, samosioł ze wsi Paryszew oraz Aleksiej Moskalenko były funkcjonariusz milicji w Prypeci oraz późniejszy naczelnik Strefy.

Jak zaznaczają organizatorzy, trzy dni festiwalu to nie tylko kolejna okazja na zawieranie nowych przyjaźni, zabawa i relaks. Środki pozyskane ze sprzedaży biletów zostaną w całości przeznaczone na wsparcie obecnych mieszkańców wsi na terenie Strefy tzw. samosiołów (rdzennych mieszkańców wsi objętych przymusową ewakuacją w maju 1986 roku którzy mimo zakazu wkrótce potem powrócili do swoich domów na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i żyją tam do dziś). 

Szczegółowe informacje na temat cen biletów i programu festiwalu dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia: chernobyling.com.