Kilka dni temu obchodziliśmy 32. rocznicę awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, która stała się najbardziej znanym i najlepiej udokumentowanym wypadkiem jądrowym w XX wieku. Z tej okazji grupa skupiona przy serwisie internetowym Pripyat.com postanowiła przygotować i przeprowadzić akcję społeczną "Czarnobyl-32. Zapal własną świecę" której celem było upamiętnienie osób które ucierpiały w wyniku katastrofy.
W nocy z 25 na 26 kwietnia, w opuszczonym mieście Prypeć, odbyła się akcja "Czarnobyl-32. Zapal własną świecę". Celem akcji było zapalenie 32 świec mających symbolizować liczbę trzydziestu dwóch lat od awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Wśród zebranych oprócz organizatorów znaleźli się byli mieszkańcy miasta, likwidatorzy oraz obecni pracownicy Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia a także specjalnie zaproszeni goście. Mimo że akcja odbywa się nieprzerwanie od dekady, pierwszy raz organizatorom przyszło przeprowadzić ją w Prypeci. Przygotowania do tego wydarzenia trwały blisko dwa miesiące. Pierwsza część akcji rozpoczęła się od zapalenia przez uczestników trzydziestu dwóch świec, następnie zapalone zostały przygotowane wcześniej pięćset żarówek umieszczonych w oknach budynków mieszkalnych mających symbolizować płonące świece. Na koniec został wyświetlony film radzieckiej kroniki filmowej z tamtego okresu. Całe wydarzenie trwało ok. godziny po czym uczestnicy powrócili do Kijowa.
Koordynatorem i pomysłodawcą akcji był Aleksander Sirota z ramienia Międzynarodowej Organizacji Pozarządowej „Centrum PRIPYAT.com”. Ponadto w akcję zaangażowane były także instytucje i organizacje: Czarnobylski Instytut Badawczo-Rozwojowy, Czarnobylskie Centrum Radiologiczne "Ekocentr", Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, Platforma Kreatywna "ArtComb".
Cały album z akcji dostępny jest na oficjalnym profilu społecznościowym w serwisie Facebook.
Ponadto w czasie akcji został wyświetlony film zrobiony specjalnie z myślą o tym wydarzeniu. Wykorzystane materiały pochodzą z filmowych archiwów narodowych Ukrainy, prywatnych zbiorów mieszkańców miasta oraz archiwum Międzynarodowej Organizacji Pozarządowej „Centrum PRIPYAT.com”. Ścieżka dźwiękowa została specjalnie przygotowana przez Władimira Sawina.