Dzień pamięci likwidatorów

Od 2006 roku na mocy dekretu prezydenta Ukrainy 14 grudnia ustanowiony jest dniem obchodów pamięci o likwidatorach skutków katastrofy w Czarnobylu. 

W dniu pamięci, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył kwiaty na znak pamięci pod pomnikiem "Bohaterów Czarnobyla" w Sławutyczu. 

4352

16 grudnia, przedstawiciele zarządu Strefy jak i elektrowni złożyli kwiaty pod pomnikiem strażaków w Czarnobylu.

1231

Dzień 14 grudnia nie został wybrany przypadkowo. 15 grudnia 1986 roku gazeta "Prawda" opublikowała oficjalne oświadczenie Komitetu Centralnego KPZR i Rady Ministrów ZSRR o zakończeniu ważnego etapu usuwania skutków Katastrofy w Czarnobylu tj. ukończenia budowy sarkofagu nad zniszczonym reaktorem nr IV. Budowano go 206 dni, do jego budowy wykorzystano ponad 300 tys. ton betonu, 6 tys. ton stali.

213

Uważa się, że w latach 1986-1992 uczestniczyło w pracach wokół Czarnobyla od 600 tysięcy do miliona osób, których zdrowie było zagrożone z powodu promieniowania. Z powodu rozpadu ZSRR w roku 1991, ocena stanu zdrowia likwidatorów jest trudna, gdyż pochodzili oni z różnych krajów (głównie Ukrainy, Białorusi i Rosji, ale również innych byłych republik radzieckich). Ponadto rząd Rosji nigdy nie chciał podać prawdziwych danych dotyczących katastrofy lub chociaż poważnych szacunków. Jednakże według badań białoruskich lekarzy, wskaźnik zachorowalności na raka wśród tej populacji jest około czterech razy większy niż u innych. Wszystkie dane, przytaczane przez różne agencje, są kontrowersyjne.

{eventgallery event='Usuwanie-skutkow-awarii-w-Czarnobylu' attr=images mode=link max_images=7 thumb_width=100 offset=0 }