HBO i Sky nakręcą serial o Katastrofie w Czarnobylu

26 lipca br. amerykańska stacja telewizyjna HBO wraz z brytyjską stacją Sky publicznie ogłosiła że od dłuższego czasu pracują nad produkcją pięcioodcinkowego miniserialu opowiadającego o Katastrofie w Czarnobylu.

Na razie brak jest jakichkolwiek szczegółów na ten temat. Wiadomo jednak że będzie to pierwszy projekt zrealizowany we współpracy HBO i Sky Television a zdjęcia do projektu roboczo zatytułowanego "Chernobyl" (pol. "Czarnobyl") mają rozpocząć się wiosną przyszłego roku na Litwie. Również nie są znane szczegóły dotyczące scenariusza, ale według dotychczasowych doniesień medialnych jedną z kluczowych postaci będzie Walerij Legasow, członek Akademii Nauk ZSRR, przewodniczący rządowego komitetu badającego przyczyny awarii w którego rolę wcieli się Jared Harris (znany m. in. z filmów: "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Mad Men" czy "The Crown") .

Od momentu, w którym Craig Mazin przedstawił nam całą historie, byliśmy przekonani, że ta prawdziwa historia o horrorze i odkupieniu powinna zostać opowiedziana. Na pewno zaintryguje to naszych widzów oraz widownię na całym świecie.
Kary Antholis, prezes HBO Miniseries i CINEMAX Programing

W założeniu twórców całość ma być drobiazgową rekonstrukcją przyczyn i skutków awarii a także naświetlać ją z różnych perspektyw. Autorem scenariusza jest Craig Mazin ("Łowca i Królowa Lodu"), a za reżyserię będzie odpowiadać Johan Renck ("Breaking Bad", "The Walking Dead"). Serial w pierwszej kolejności trafi do stacji HBO i Sky Atlantic, a także serwisu streamingowego NOW TV dostępnego w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Skala produkcji sprawia, że będzie to idealny projekt do współpracy partnerskiej z HBO, spełniający nasze ambicje robienia jak najlepszych seriali z międzynarodowym punktem widzenia i obsadzania.
Gary Davey, dyrektor generalny Sky Television

Nie będzie to pierwszy serial poruszający tematykę katastrofy. W 2013 roku powstał czteroodcinkowy miniserial "Motylki" produkcji ukraińskiego studia film.ua opowiadający historię miłości maturzystki Ali i żołnierza Paszy na tle wydarzeń z 26 kwietnia 1986 roku. Jednak nie zyskał on większego rozgłosu w światowych mediach, miejmy nadzieję że w tym przypadku będzie inaczej.