Odnowiono tablicę pamiątkową poświęconą Waleremu Chodemczukowi

W sierpniu tego roku na terenie bloku energetycznym nr III Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej odsłonięto odnowiony pomnik Walerego Chodemczuka - pierwszej ofiary śmiertelnej awarii. 

Dotychczasowy wygląd pamiątkowej tablicy poświęconej Waleremu ChodemczukowiDotychczasowy wygląd pamiątkowej tablicy poświęconej Waleremu ChodemczukowiNapromieniowani.pl

Walery Ilicz Chodemczuk urodził się 24 marca 1951 roku w miejscowości Krapiwnoje w rejonie iwankowskim w Ukraińskiej SRR. Pracę w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej rozpoczął 4 września 1973 roku, początkowo jako kierowca, później jako operator kotła a następnie objął stanowisko starszego operatora głównej pompy obiegowej. Wśród pracowników elektrowni wyróżniał się sumiennością i pracowitością za co dwukrotnie został odznaczony Orderem Znak Honoru oraz Orderem Sława Pracy II stopnia.  W chwili wybuchu znajdował się w południowej maszynowni pomp obiegowych. Zginął w wieku 35 lat w wyniku eksplozji reaktora nr IV. Jego ciało do tej pory nie zostało odnalezione i nadal spoczywa w bloku IV. Miał dwoje dzieci: Olega i Larysę. Aleksander Juwczenko który udał się by pomóc Chodemczukowi tak wspomina ten moment:

(...) Ale co tam zastałem, zobaczyłem tylko ruiny, jeśli tam był (Walery Chodemczuk) to go pogrzebało pod filarami. (...) Zamiast sufitu było tylko niebo, niebo pełne gwiazd.
Aleksander Juwczenko

Najprawdopodobniej jego ciało znajduje się pod zgliszczami bębnów separatora pary. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu Mitino w Moskwie. Poświęcono mu tablicę pamiątkową znajdującą się w budynku bloku trzeciego elektrowni który odnowiono w sierpniu tego roku.

Obecny wygląd odnowionej tablicy pamiątkowejObecny wygląd odnowionej tablicy pamiątkowejCarl Willis

vk.com/chernobyl_worldvk.com/chernobyl_world

vk.com/chernobyl_worldvk.com/chernobyl_world