Pożar w pobliżu wsi Burakówka

29 czerwca o godzinie 12:35 czasu lokalnego na terenie Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w rejonie nowo budowanej linii kolejowej Wilcza - Janów (okolice wsi Burakówka) zauważono pojawienie się pożaru który w okresie swojego największego zasięgu objął obszar o powierzchni ok. 25 hektarów - poinformowała na swojej oficjalniej stronie ukraińska Państwowa Służba Ratownicza.

P6300048fot. dsns.gov.ua

Do godz. 20:00 pożar objął swym zasięgiem ok. 25 hektarów lasu na płd.-wsch. od wsi Burakówka i płn.- wsch. od Kompleksu Przemysłowego "Wektor" na terenie Nadleśnictwa Łubiańskiego (kwartał 336). Po godz. 12:00 czasu polskiego ukraińska Państwowa Służba Ratownicza poinformowała w oficjalnym komunikacie prasowym, że dzięki intensywnej akcji gaśniczej udało się opanować dalsze rozprzestrzenianie się ognia i na obecną chwilę pożar obejmuje już tylko 8 hektarów masywu leśnego a na miejscu wciąż trwa akcja gaśnicza w której do tej pory zaangażowanych było 36 zastępów straży pożarnej i 125 osób składu osobowego. Dodatkowo ukraińska Państwowa Służba Ratownicza do akcji gaśniczej oddelegowała śmigłowiec Mi-8 oraz samolot gaśniczy Antonow AN-32P który do tej pory zrzuciły 184 tony wody (41 zrzutów). Ponadto w stan gotowości postawiono jednostki w obwodzie kijowskim i żytomierskim. Warto zauważyć że w regionie od pewnego czasu, panuje susza, która dodatkowo ułatwia rozprzestrzenianie się pożaru i może wywołać powstanie nowych ognisk. Ukraiński minister środowiska Ostap Semerak oświadczył, że służby ratownicze w pełni kontrolują sytuację i nie ma powodu do obaw.

W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia trwa dość poważny pożar. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podejmuje wysiłki na rzecz jego likwidacji. Jednocześnie niektóre rosyjskie media rozpowszechniają kłamliwe informacje o jakoby znacznym podwyższeniu poziomu promieniowania (...) na obszarze objętym pożarem. Proszę dziennikarzy, by zachowali czujność i nie publikowali nieprawdziwych wiadomości.
napisał Ostap Semerak na Facebooku w sobotę wieczorem

P6290006fot. dsns.gov.ua

Według komunikatu Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych najprawdopodobniej przyczyną pożaru było przypadkowe zaprószenie ognia podczas wyrębu lasu pod budowę linii kolejowej Wilcza - Janów w okolicach dawnej wsi Burakówka w wyniku czego doszło do pożaru odpadów drzewnych i podszycia leśnego.

P6300031fot. dsns.gov.ua

Według wstępnych danych spływających do Czarnobylskiego Centrum Radiologicznego "Ekocentr" na podstawie pierwszych danych z Automatycznego Systemu Kontroli Promieniowania poziom promieniowania na obszarze objętym pożarem wzrósł jedynie o 2,5-krotnie. Podwyższone promieniowanie jest wynikiem m. in. tego że ogień pojawił się na terenach tak zwanego "śladu zachodniego" (jest to obszar silnego skażenia kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej powstałego w wyniku kierunku wiatru w końcu kwietnia 1986 roku).

Pomimo tego, że cała sytuacja brzmi dramatycznie, nie ma się czego obawiać. Podwyższenie promieniowania o 2,5-krotnie to nawet w skali skażenia w zonie niewielki wzrost. – Oficjalne stanowisko Państwowej Agencji Atomistyki jest takie, że żadnego zagrożenia radiacyjnego nie ma. Strona ukraińska przekazała nam informacje, że pożar jest pod kontrolą.
powiedział w rozmowie z Wprost.pl rzecznik PAA Józef Strojny

2aspk

Według informacji Czarnobylskiego Centrum Radiologicznego "Ekocentr" sytuacja radiacyjna na obszarze Strefy jest pod stałą kontrolą i nie ma powodu do obaw. Analizowane są tam dane z Automatycznego Systemu Kontroli Promieniowania (ASKP) które spływają do centrum w trybie całodobowym co dwie godziny (w sytuacjach alarmowych co dwie minuty). Stacje ASKP prowadzą pomiar promieniowania tła w 39 miejscach na terenie Strefy. W pobliżu obszaru objętego ogniem znajdują się trzy stacje pomiarowe (Burakówka, Kompleks Przemysłowy "Wektor" oraz Korogod). Ponadto w celu zebrania dokładniejszych danych w teren zostały wysłane mobilne grupy operacyjne Czarnobylskiego Centrum Radiologicznego wyposażone w urządzenia monitorujące stan promieniowania oraz dozymetry.

map 29.06.2017Poziom aktywności cezu-137 w powietrzu 29 czerwca 2017

map 30Poziom aktywności cezu-137 w powietrzu 30 czerwca 2017

Odczyt z 30 czerwca z godziny 8:00 z trzech najbliższych stacji pomiarowych ASKP w raz z ich lokalizacją przedstawiono poniżej. W żadnej ze stacji nie odnotowano przekroczenia poziomów referencyjnych.

Nr. pkt. Nazwa stacji pomiarowej EDR (nSv/rok)

Poziom referencyjny

(nSv/rok)

najniższa średnia maksymalna
1 KP "Wektor" 128 142 154 270
2 Burakówka 2732 2804 3008 7500
3 Korogod 118 126 131 260

Nie jest to pierwszy pożar w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, ostatni z nich miał miejsce 15 lipca 2016 roku (o czym informowaliśmy) w wyniku czego spaleniu uległo 540 hektarów masywu leśnego w pobliżu stacji Janów.

Aktualizacja (1.07)

Dzięki zastosowaniu sił lądowych i lotniczych pożar został zlikwidowany 1 lipca o godzinie 13.25 czasu lokalnego (godz. 12.25 w Polsce).
oficjalne oświadczenie Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych

 

Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Twój komentarz przed opublikowaniem musi zostać zaakceptowany przez moderatora.
  • Brak komentarzy