Reality 51 to projekt polskiego studia The Farm 51, łączy on w sobie wirtualną rzeczywistość z fotogrametrią, skanami 3D, zdjęciami sferycznymi oraz filmami stereoskopowymi. Polscy deweloperzy widzą duży potencjał w rodzącym się obecnie na świecie rynku Wirtualnej Rzeczywistości (VR).
Dzięki projektowi Reality 51 technologie skanowania 3D i VR mają szansę znaleźć praktyczne zastosowanie w wielu aspektach naszego życia, szczególnie w branży gier. Plany jego wykorzystania są rozległe i ambitne, jednak celem twórców jest realizacja projektów o epickim wymiarze.
Takim właśnie projektem jest Chernobyl VR, jest to projekt wirtualnego zwiedzania opuszczonego od 1986 roku miasta Prypeć, który ma stać się sztandarowym pokazem możliwości technologii wirtualnej rzeczywistości. W ramach tego projektu niektóre budyni oraz obiekty w mieście mają zostać częściowo zeskanowane i przeniesione w świat wirtualnej rzeczywistości, gdzie po odpowiedniej obróbce każdy będzie mógł dzięki takim urządzeniom, jak Oculus, Morpheus lub Samsung Gear VR wirtualnie odbyć wycieczkę po Prypeci. Prace nad projektem znajdują się już na półmetku. Twórcy odwiedzili już Strefę, by wykonać pierwsze skany 3D.
O skali i możliwościach projektu może świadczyć choćby to że na niezwykle szczegółowe odwzorowanie sali sportowej w Pałacu Kultury "Energetyk" potrzeba było aż trzy tysiące zdjęć o odpowiedniej ostrości.
Łukasz Mach, dyrektor ds. marketingu w studiu The Farm 51, zapytany o skalę projektu, zdradził, że z pewnością nie uda im się odtworzyć całego miasta. Na premierę Chernobyl VR studio chciałoby zaoferować większą część Prypeci, wszystko jednak zależy od budżetu oraz dostępu do niektórych budynków i obiektów. Jak narazie nie ma żadnych szczegółowych informacji o tym jakie budynki i obiekty mają zostać odwzorowane ani czy w projekcie znajdzie się również sama elektrownia.
Według twórców najprawdopodobniej projekt Chernobyl VR będzie gotowy w przyszłym roku, co pozwoli na jego premierę 26 kwietnia 2016 z okazji 30 rocznicy Katastrofy w Czarnobylu. Projekt ten będzie miał wymiar edukacyjny, ale także archiwizacyjny. Według zapowiedzi twórców stanie się niezwykle realistycznym, a do tego interaktywnym projektem dokumentalnym i pozwoli zachować dla przyszłych pokoleń pamięć o tym wydarzeniu.