Na terenie Strefy zatrzymano nielegalnych turystów

11 kwietnia podczas rutynowej kontroli funkcjonariusze ukraińskiej straży granicznej dokonali zatrzymania dziesięciu osób które bez wymaganych zezwoleń poruszały się po terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia - informuje serwis prasowy ukraińskiej policji.

PM243image002Fot. Materiały prasowe kv.npu.gov.ua

Do zatrzymania doszło na terenie miasta Prypeci. Zatrzymane osoby mają od 19 do 35 lat. Wśród nich dwie kobiety i trzech mężczyzn to obywatele Białorusi, kobieta i mężczyzna to obywatele Rosji a pozostali dwaj mężczyźni to mieszkańcy obwodu kijowskiego, którzy są studentami Kijowskiej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Ekonomiczno-Prawniczego Uniwersytetu „KROK” w Kijowie.

PM322image003Fot. Materiały prasowe kv.npu.gov.ua

Zatrzymani zostali przewiezieni na miejscowy posterunek policji, gdzie sporządzono protokoły o wykroczeniu administracyjnym z artykułu 46-1 kodeksu wykroczeń administracyjnych "Naruszenie wymagań trybu bezpieczeństwa radioaktywnego w miejscach, które uległy skażeniu promieniotwórczemu". Za tego typu wykroczenie kodeks przewiduję nałożenie kary grzywny w wysokości od 20 do 30 ukraińskich pensji minimalnych (w przeliczeniu ok. od 4 tys do 6,5 tys złotych).

Nie są to bynajmniej pierwsi zatrzymani entuzjaści turystyki ekstremalnej na własną rękę. Kilka miesięcy temu, informowaliśmy o tym jak w sylwestra patrol ukraińskiej straży granicznej zatrzymał do rutynowej kontroli w rejonie wsi Iłowica (około 8 km na płn. zach. od Punktu Kontrolnego "Ditiatki") grupę kilku osób w wieku 23 do 30 lat (trzech mężczyzn i kobietę) którzy postanowili przywitać nowy rok w Prypeci. Również im zastał postawiony zarzut "Naruszenia wymagań trybu bezpieczeństwa radioaktywnego w miejscach, które uległy skażeniu promieniotwórczemu" i została na nich nałożona kara grzywny.

Źródło: kv.npu.gov.ua