Ogłoszono datę kolejnego etapu w budowie Arki

14 listopada tego roku rozpocznie się kolejny kluczowy etap w budowie Nowej Bezpiecznej Powłoki tzw. Arki, który umożliwi nasunięcie jej na obecną konstrukcję.

26 września bieżącego roku w Wiedniu rozpoczęła się jubileuszowa, 60. Konferencja Generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w której udział wzięła delegacja z Ukrainy. Stronę ukraińską reprezentował Serhij Bożko dyrektor Ukraińskiego Państwowego Komitetu Dozoru Jądrowego (SNRC) który podczas spotkania z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) poinformował o tym że:

14 listopada tego roku oczekujemy bardzo ważnego wydarzenia związanego z rozpoczęciem kolejnego kluczowego etapu w budowie Nowej Bezpiecznej Powłoki - tego dnia rozpocznie się proces nasunięcia obecnej konstrukcji na dotychczasowy obiekt ochronny (sarkofag). (...) korzystając z okazji chciałbym serdecznie zaprosić przedstawicieli MAEA aby uczestniczyli w tym ważnym dla całego projektu wydarzeniu.

Operacja ta potrwa ok. dwóch tygodni i jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem zakończy się 28/29 listopada tego roku. Niestety przez cały czas trwania operacji (od 12 do 29 listopada) ze względów bezpieczeństwa obszar w promieniu 1700 metrów od Arki będzie zamknięty dla osób postronnych, w tym dla turystów. Koszt całej operacji szacuje się ok. 35 mln. euro.

4525425425254254524543545254254252542545245435

Nowa Bezpieczna Powłoka

Projekt Arki został zatwierdzony w 2004 roku, lecz jego budowę ze względów finansowych rozpoczęto dopiero w 2012 roku. Docelowo cała konstrukcja ma mieć 108 metrów wysokości, 162 metrów długości, a rozpiętość łuku ma wynosić 257 metrów. Główna konstrukcja ma ważyć ok. 30 tys. ton. Ze względu na wielkość łuk został on zbudowany w dwóch częściach, które zostały połączone latem 2015 roku. Wznoszenie budowli ochronnej tego typu jest przedsięwzięciem pionierskim na skalę światową. Konstrukcja Łuku została posadowiona na specjalnych „szynach”. Zostały one wybudowane w pobliżu bloku IV, co pozwoliło wznieść NBP w miejscu oddalonym od głównych budynków elektrowni i pozostałych zabudowań. Kolejną fazą która rozpocznie się na początku 29 listopada tego roku będzie proces nasunięcia całej konstrukcji przy użyciu systemów hydraulicznych na obecny sarkofag. Po zakończeniu procesu nasuwania i zabezpieczania powstałej konstrukcji wewnątrz NBP zostanie zamontowany specjalny, zautomatyzowany system rozbiórki starego Sarkofagu który jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem ma zostać uruchomiony w listopadzie 2017 roku. Wedle założeń projektowych nowo powstała konstrukcja ma pełnić swoją funkcję przez najbliższe 100 lat.

Przypomnijmy że budowa NBP finansowana jest w całości ze specjalnie powołanego na ten cel funduszu o nazwie "Schron" powstałego w 1997 roku, aby pomóc Ukrainie w budowie nowej powłoki ochronnej. Fundusz ten wspierany jest finansowo przez 25 krajów-darczyńców, w tym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski w ramach Europejskiego Banku Budowy i Rozwoju który jest odpowiedzialny za zarządzanie funduszem.